Sarı Altın Ve Beyaz Altın Arasındaki Fark Nedir?

Altın günümüzde çoğu insanın yatırım aracı olmaktadır. Birçok kişi yatırım yaparken genel itibarı ile altın-ı tercih etmektedirler. Altın çoğu kez yatırım aracı olsa da altın renkleri de önem arz etmektedir. Bugün sizlere Sarı Altın Ve Beyaz Altın Arasındaki Fark Nedir? Konusuna değineceğiz. 


Reklamlar
Sarı Altın Ve Beyaz Altın Arasındaki Fark Nedir?

Her ne kadar altın günümüzde yatırım aracı olsa da altın-ın kültürümüzde çok önemli bir yeri vardır. Evlilik,doğum,yıl dönümü,hediye gibi farklı alanlarda genelde altın tercih edilmektedir. Altının pek çok çeşidi de vardır. Hem ayar hemde yarım,tüm,Cumhuriyet gibi farklı isimler altında ve renklerde altın günümüzde mevcuttur.

Sarı altın ve beyaz altın arasındaki fark nedir konusunda sizlere elimizden geldiği sürece bilgiler paylaşmaya devam edeceğiz. Altın neden farklı renklerde olur diye merak edenlerimiz vardır elbette.

Reklamlar

Altının renginin sarı ve beyaz olarak değişmesindeki temel sebep alaşım farklılığıdır. Ham altının rengi sarıdır. Sarı altına rengini değiştirmek için ise farklı maddeler katılabilir. Altına çinko, gümüş ve paladyum gibi beyaz renk veren metaller eklenerek beyaz altın elde edilir. Böylelikle altının rengi değiştirilmiş olmaktadır.

En çok merak edilen bir başka konu ise sarı altın ile beyaz altın arasındaki değer aynı mı? Şu konuda hemfikir olmalıyız ki sarı ve beyaz altın arasındaki değer kesinlikle aynıdır. Mesela 24 ayar beyaz altın ile 24 ayar sarı altının değeri değişmez.

Yukarıda da bahsettik altının renginin sarı ve beyaz olarak değişmesindeki temel sebep alaşım farklılığıdır. Bundan dolayı renklerde değişim olabilmektedir ama değer olarak değişen hiçbir şey yoktur.

Kreditakip.net olarak sizlere bu makalemizde Sarı Altın Ve Beyaz Altın Arasındaki Fark Nedir?  Konusunu elimizden geldiğince açıklamaya çalıştık. Umuyoruz ki faydalı olmuştur.

ETİKETLER

BENZER İÇERİKLER


Yorum Yap