Nasıl Kredi Alınır?

Kredi mi alacaksınız, aklınızda sorular mı var? Bu yazımızda aklınızdaki soruların cevaplarını elimizden geldiğince açıklamaya çalışacağız.

Nasıl Kredi Alınır?


Reklamlar
Nasıl Kredi Alınır?

 

Kredi almak artık herkesin ihtiyacı haline gelmiştir. Gündelik yaşantımızda ister ihtiyaç kredisi ister taşıt ister başka krediler nasıl alınacağı konusunda bir bilgiye sahip değilseniz bu yazımız sizler içindir. İlk kredi çekecek olanlar, kredi çekerken ne yapacağını merak edenler bütün bu sorulara adım adım değineceğiz.

Reklamlar

İlk başta kredi ihtiyacınızı belirleyin. Bankalar farklı ihtiyaçlara uygun kredi imkanı sunmaktadır müşterilerine. Sizler de ihtiyacınız olan krediyi ve bankayı belirleyin. Ama burada dikkat etmeniz gereken bir konu var ki doğru kredi türünüzü belirlemek çok önemli çünkü kredi olarak konut kredisi,ihtiyaç kredisi,taşıt kredisi gibi kredi fırsatları vardır. İhtiyacınız olan krediyi belirleyin ve ikinci adıma geçelim.

 

İkinci adım ise en uygun krediyi bulmak. Peki nedir en uygun kredi? Bütün bankalar daha cazip gelmek için birçok kredi imkanı sunmaktadır. Bu imkanlardan faydalanmak istiyorsanız ikinci adımımız en uygun krediyi araştırıp bulmak olacaktır.Banka kredisinin faiz oranları ne kadar düşük olursa sizin de bankaya ödeyeceğiniz tutar o derece düşük olur. Sadece geri ödeyeceğiniz miktarı etkileyen sadece faiz oranı değil elbette. Dosya masrafı, sigorta, ekspertiz ücreti gibi ücretler de geri ödeyeceğiniz tutarı etkiler. Bu nedenle en uygun krediyi bulurken çok iyi araştırma yapmak gerekir. Şöyle bir toplayacak olursak en uygun krediyi bulmak için dikkat etmeniz gereken noktalar şunlardır:

  • Kredi faiz oranı
  • Yıllık maliyet oranı
  • Dosya masrafı
  • Ekspertiz ücreti
  • Hayat sigortası

Üçüncü adımımız ise kredi başvurusu. Bu adımımızda ister bankaya gidip kredi başvurusunda bizatihi bulunabilirsiniz isterseniz de bankaların internet sitelerinden bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Tercih size kalmış.

 

Dördüncü adımımız ise kredi değerlendirmedir. Bu süreçte bir nevi bankalar sizi incelemektedirler. Kredi notunuza bakılmaktadır. Kredi notunuz burada çok önemlidir. Sizler bankalarla iyi anlaşırsanız kredi notunuzda o derece yüksek olur.

 

Beşinci adım ise gerekli evraklardır.

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Maaş bordrosu, emeklilik belgesi, firma belgesi (vergi levhası vs.), çiftçi belgesi vb.
  • İkametgah ya da adres gösteren fatura
  • Gelir kaynağınız kira ise kira gelir belgesi
  • Gelir kaynağınız mevduat ise mevduat getirisine ilişkin belge

Ayrıca konut kredisi başvurusunda almak istediğiniz konuta ait tapu fotokopisi, taşıt kredisi başvurusunda ise proforma fatura istenir.

 

Ve son olarak altıncı adımda ise kredinizi kullanmak kalıyor

kreditakip.net olarak sizlere Nasıl Kredi Alınır? konusunu açıklamaya çalıştık. Umuyoruz ki bu yazımız sizlere faydalı olmuştur.

ETİKETLER

BENZER İÇERİKLER


Yorum Yap