Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır,Kimler Alabilir?

Devletin sağlamış olduğu binlerce yardımlar mevcuttur bu yardımlarsan birisi ise devletin sağlamış olduğu kira yardımı.Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır,Kimler Alabilir?


Reklamlar
Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır,Kimler Alabilir?

 

Kreditakip.net olarak bu makalemizde devlet destekli bir hizmet olan kira yardımından bahsedeceğiz. Devletin barınak yeri olmayan vatandaşlara barınacak yer temin ettiği gibi kira içinde para yardımı yapmaktadır. Devlet vatandaşlarına böylesi bir ekonomik yardımda bulunmaktadır.

Reklamlar

Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır,Kimler Alabilir? Sorusunun ve aklınıza takılabilecek bütün soruların cevabını bu makalemizde bulacaksınız. kreditakip.net olarak bizler bu konu hakkında elimizden geldiğince kesin bilgiler vermeye çalışacağız. İnternet ortamı her ne kadar bilgi açısından iyi olsa da maalesef ki bilgi kirliliği açısından bir o kadar da kötüdür. 

Devlet vatandaşlara her daim yardım etmek için elinden geleni yapmaktadır. Özellikle evsizlere,engellilere,yaşlılara ve bakıma muhtaç hastalara bunu saymakla bitiremeyiz.

Devlet vatandaşlara binlerce imkan sunmuştur. Bu imkanlardan birisi de kira yardımı. Son yapılan araştırmalara göre ülkemizde maalesef ki her 5 kişiden birinde yoksulluk sınırında olduğu ortaya çıkmıştır. Bu gibi durumlarda ilk çare aranacak yerlerden bir tanesi de devlettir.

Bu gibi durumlarda devlet belli başlı yardımlarla vatandaşlarının yanındadır. Kira parası devletin temel aldığı esaslardan biridir. Kira yardımı başvurusu Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) Şubelerine yapılabiliyor.

Devletten kira yardımı alabilmek için bazı gerekçeler şartnameler arasında yerini almaktadır. Bu gereçleri sıralayacak olursak

  • Sigortalı olarak bir işte çalışmamak
  • Düzenli bir gelire sahip olmamak veya geliri yoksulluk sınırı altında olmak
  • SGK’dan maaş almamak (anne veya baba üzerinden ölüm maaşı gibi)
  • Ev, araba, arsa ve benzeri gibi mallara sahip olmamak
  • Başvuranın kirada oturduğunu gösteren kira kontratı

Bu şartları taşıyan birisi devletten kira yardımı alabilecektir. 

Başvuru yapıldıktan sonra ilgili bir kurum çalışanları görevlendirilir. Bu ilgili birim başvuranın ekonomik durumu hakkında inceleme başlatır, araştırma içerisine girilir.. Yapılan incelemeler ve araştırmalar sonunda elde edilen bilgiler mütevelli heyet tarafından değerlendirilir. Heyetin uygun gördüğü başvuru sahipleri yoksullara kira yardımı uygulamasından faydalanabilirler.

Kira yardımı başvurusu kaymakamlık binaları içinde bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı şubelerine yapılmaktadır. Burada ufak bir detayı söylemek istiyoruz Kira yardımına kaymakamlık kira yardımı da deniliyor. Kafa karışıklılığı olmaması açısından bunu söylüyoruz. Gereken evraklar arasında

  • TC Kimlik numarası yazan nüfus cüzdanı
  • Kira kontratı

Bu evraklar dışında hiçbir evrak talep edilmemektedir. Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır,Kimler Alabilir? Konusunu işledik. Son sözlerimizi söylemeden önce akıllara gelebilecek bir kaç soruya daha yanıt verdikten sonra makalemizde noktayı koyalım. Kira Yardımı Ne Kadar diye akıllara takılmaktadır. Kira Yardımında sabit belli bir ücret söz konusu değildir. Kira yardımının ne kadar yapılacağına tamamen vakfın mütevelli heyeti karar veriyor.

Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır,Kimler Alabilir? Konusunu sizlere açıklamaya çalıştık. Umuyoruz ki sizler adına bilgilendirici ve faydalı bir yazı olmuştur. 

ETİKETLER

BENZER İÇERİKLER


Yorum Yap