Çocuk Parası Kimler Alabilir, Kimlere Verilir?

Çocuk parası hakkında bilinmesi gerekenler? Çocuk parasını kimler alır? Çocuk parası nereden alınır? Çocuk parası ne zamana kadar geçerlidir bu ve buna benzer bir çok sorunun cevabını bu makalemizde bulacaksınız.


Reklamlar
Çocuk Parası Kimler Alabilir, Kimlere Verilir?

Çocuk Parası Kimler Alabilir, Kimlere Verilir? Bu makalemizde sizlere bu konumuzu açıklamaya çalışacağız. İnternet ortamı her ne kadar faydalı da olsa maalesef ki bilgi kirliliği çok olmaktadır. Bilen bilmeyen herkes konu hakkında yorum yapıyor ve görüş bildiriyor bu da bilgi yanlışlığına yol açmaktadır.

Bizler bugün Çocuk Parası Kimler Alabilir, Kimlere Verilir bu ve buna benzer aklınızdaki sorulara en net ve doğru bir şekilde cevap vermeye çalışacağız. Umuyoruz ki bu makalemiz sizler adına faydalı olur.

Reklamlar

Çocuk Parası Kimler Alabilir, Kimlere Verilir? Bu konumuzda ilk önce doğum parasından bahsedelim doğum parası ile ilgili bilinmesi gereken şudur ki çocuk parası her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan anne ya da babanın canlı olarak çocuk sahibi olmaları halinde çocuk yardımına hak kazanmaktadır.

Burada ufak bir detay vardır ki anne yada babanın muhakkak TÜRK vatandaşı olması zorunludur. Çocuk parası konusunda hak sahibi sağ ve Türk vatandaşı olması halinde çocuğun annesidir. Eğer anne vefat etmiş ise hak sahibi baba olacaktır.İhtiyaç sahibi aileler için çocukları doğmadan önce vaya doğduktan sonra bu yardıma ihtiyaç duyabilirler.

Çocuk parası her çocuk için ki burada belli şartlar aranmaktadır şartlar incelenmesi halinde eğer uygun görülürse her çocuk için verilebilir.Çocuk parası yardımı alabilmenizi için ilk önce sigortalı bir işe sahip olmanız gerekmektedir.

 • 0-6 çocuk yardımı 51,35  TL
 • 6 yaş üzeri çocuk yardımı 25,68   TL
 • İlköğretime devam eden erkek öğrenci için/aylık 30 TL
 • İlköğretime devam eden kız öğrenci için/aylık 35 TL
 • Ortaöğretime devam eden erkek öğrenci için/aylık 45 TL
 • Ortaöğretime devam eden kız öğrenci için/ aylık 55 TL

Çocuk yardım parası için erkeklerde 25 yaşına girene kadar veya sigortalı bir iş bulana kadar kızlarda ise evlenene dek veya sigortalı bir iş bulana dek devam etmektedir.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı vasıtasıyla çocuk parasını alabilirsiniz. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ve Belediyelerin araştırmaları sonucu verilmektedir. Şartlar uygun görüldüğü takdirde çocuk parası yardımı yapılmaktadır. Çocuk parası alabilmeniz için en az bir çocuk sahibi olmanız ve sigortalı bir işte çalışıyor olmanız gerekmektedir.

Her çocuk için ayrı ayrı çocuk yardım parası verilmektedir.

Yukarıda da maddeler halinde sıralamıştık. Çocuk parası 3 ayda bir verilerek yılda 4 kez verilen bir paradır. 

Çocuk Parası Yardımı İçin Gerekli Belgeler?

 • Ebeveynlerden(anne ve baba) birinin sigortalı olması
 • Doğum izni
 • Doğum belgesi
 • Doğan bebeğe ait kimlik ve fotokopisi
 • Ebeveyn kimlik ve fotokopisi

Çocuk Parası Kimler Alabilir, Kimlere Verilir? Konusunu sizlerle birlikte ele almaya çalıştık.

Çocuk Parası Kimler Alabilir, Kimlere Verilir? Konusundaki makalemiz umarız ki faydalı olmuştur.

ETİKETLER

BENZER İÇERİKLER


Yorum Yap