Chip & PIN Ne Olduğunu Biliyor Musunuz?

Chip & PIN ATM sistemlerinden birisidir. Chip & PIN Ne Olduğunu Biliyor Musunuz? Konusunu elimizden geldiğince sizlere açıklamaya çalışacağız. Bu konumuzda en ince ayrıntısına kadar Chip & PIN hakkında bilgiler sunmaya çalışacağız sizlere. Son zamanlarda kredi kartı kopyalama,çalınma,kaybetme gibi bir çok durumlar artmıştır. Bu durumlara karşılık bazı güvenlik önlemleri alınmıştır. Kredi kartı çalınma kopyalanma gibi risklerini azaltan yeni bir…


Reklamlar
Chip & PIN Ne Olduğunu Biliyor Musunuz?

Chip & PIN ATM sistemlerinden birisidir. Chip & PIN Ne Olduğunu Biliyor Musunuz? Konusunu elimizden geldiğince sizlere açıklamaya çalışacağız. Bu konumuzda en ince ayrıntısına kadar Chip & PIN hakkında bilgiler sunmaya çalışacağız sizlere.

Son zamanlarda kredi kartı kopyalama,çalınma,kaybetme gibi bir çok durumlar artmıştır. Bu durumlara karşılık bazı güvenlik önlemleri alınmıştır. Kredi kartı çalınma kopyalanma gibi risklerini azaltan yeni bir ödeme yöntemidir Chip & PIN Kredi kartınızın kopyalanması çalınması yada kaybedilmesi durumunda risklerle karşı karşıya kalmamanız için uygulanan bir yöntem.

Reklamlar

Chip ve PIN kredi kartı üzerine özel yerleştirilen bir şeydir. Kredi kartı üzerinde özel bir çip bulunmaktadır. Bu çip sayesinde kredi kartınız çalınsa dahi veya kaybetseniz veya alış-veriş esnasında kopyalama gibi risklerle karşılaşsanız dahi bu gibi riskleri engellemektedir çip.

Chip ve PIN uygulamasında alış-verişlerde şifre girmek mecburi olacak çipli kredi kartınızla yaptığınız tüm alışverişlerde şifrenizi tuşlamanız gerekecek. İmza atmamıza gerek kalmayacak. Chip & PIN Ne Olduğunu Biliyor Musunuz? Konumuz yavaş yavaş açıklığa kavuşmaktadır. Bu sistem, günümüzde en ideal güvenlik yöntemlerinden birisi haline gelmiştir.

Chip & PIN günümüzde yaşanan dolandırıcılık olaylarını minimuma indirmektedir hatta bu gibi riskleri sıfıra indirebildiğini dahi söyleyebiliriz sizlere. Alışveriş sırasında cipli kart POS makinesine yerleştirilecek ve bizlerde şifremizi tuşlayacağız. Bu şifre hem alışveriş hem de ATM‘ler de kullanılabilecek. Şifrenizi üç kereye kadar yanlış girebilirsiniz.İkinci hatada makina sizi uyaracak; eğer üçüncü kez hatalı girerseniz şifreniz bloke olacak. Bloke durumunda banka ile temas kurmanız gerekecek. Çipli kartınız yoksa manyetik kartınızı okutarak işlemi gerçekleştirebileceksiniz. Bu şekilde kullanılabilecektir sistem.

Chip & PIN Ne Olduğunu Biliyor Musunuz? Konumuz umarız anlaşılır olmuştur. Bu konu içerisinde bazı sorular akla gelmektedir bu sorulardan birisi de Çipli kredi kartımla alışveriş yaparken kullandığım şifre ile ATM’den nakit çekmek için kullandığım şifre aynı mıdır? Evet bu sorumuzun cevabı aynı olacaktır.

chip&PIN uygulaması internet veya telefon bankacılığı işlemlerinde geçerli olacak mı? Hayır, chip&PIN uygulaması sadece fiziksel pos ve fiziksel kart ile gerçekleştirilecek alışveriş işlemlerinde, ödemenizi onaylatmak için kullanacaksınız.

ETİKETLER

BENZER İÇERİKLER


Yorum Yap