Çeyiz Hesabı Nedir, Nasıl Kullanılır, Kimler Kullanabilir?

Çeyiz yardımı ile ilgili aklınızda var olan soruları bu makalemizde bulacaksınız.


Reklamlar
Çeyiz Hesabı Nedir, Nasıl Kullanılır, Kimler Kullanabilir?

Çeyiz hesabı devlet tarafından yeni evlenecek olanlara sunulacak bir destek programıdır. 

Makalemizde Çeyiz Hesabı Nedir, Nasıl Kullanılır, Kimler Kullanabilir? Bu soruların yanıtını bulacaksınız. Yeni evlenecek olanlara yardım etmek gerekmektedir bu yardım kimiz zaman ailelerden kimi zaman çevrelerden geliyor fakat çeyiz hesabıyla devlet yeni evlenecek olanlara destek paketi sunmaktadır. Çeyiz Hesabı Nedir, Nasıl Kullanılır, Kimler Kullanabilir? Gibi sorular akla takılmaktadır.

Reklamlar

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte düğün zamanı yaklaşıyor. Yeni evlenecek çiftler heyecanla düğün tarihini beklemektedir. Gerek maddi gerekse manevi bir sıkıntı olabilmektedir bu süre içerisinde. Devlet çeyiz hesabıyla yeni evleneceklere sunduğu destek programından sizlerde faydalanarak maddi manevi yüklerinizi biraz da olsa hafifletmiş olursunuz. 

Çeyiz Hesabı Nedir, Nasıl Kullanılır, Kimler Kullanabilir? Bunun temeli bireyler tarafından bir vadeli mevduat hesap açılacak ve düzenli olarak yatırılacak birikime bakanlığın katkı yapması esasına dayanmaktadır. Bu katkı sayesinde sizlerde gönül rahatlığıyla düğününüzü yapıp dünya evine girebilirsiniz. 

Devlet çeyiz hesabıyla yeni evlenecek olanlara bir destek paketi sunmaktadır bunun temeli yukarıda da belirttiğimiz gibi bireyler tarafından açılacak bir vadeli mevduat hesabına düzenli olarak yatırılacak birikime bakanlığın katkı yapması esasına dayanmaktadır. Peki herkes bu destek programından faydalanabilecekler mi? İşte cevabı

Devlet yeni evlenecek çiftlere her daim yardım etmiş ve yardım etmeye devam edecektir. Çeyiz hesabı yeni evlenecek olanlara sunulacak bir destek programıdır bu destek programından 

  • İlk kez evleniyor olmak.
  • Evliliği 27 yaşından önce yapmak.
  • Hesaba en az 3 yıldır düzenli olarak para yatırıyor olmak.
  • Türk vatandaşı olmak.

Faydalanacak kişiler böyle sıralanabilir. Bu destek paketi programının koşullarına göre bireyin en geç 24 yaşına kadar çeyiz hesabı kapsamında bir vadeli mevduat hesabı açtırması gerekmektedir.Mevduat hesabını sadece reşit olanlar mı açıyor? Tabii ki hayır mevduat hesabını reşit olmayanlar yasal velileri vasıtasıyla bu hesabı açtırabilirler. 

Çeyiz Hesabı Nedir, Nasıl Kullanılır, Kimler Kullanabilir? Sorusuna yavaş yavaş cevaplar bulduk. Devlet evlenecek çiftleri desteklemektedir bu destekler sayesinde yeni evlenecek kişilerin maddi manevi yükleri hafiflemektedir.

Çeyiz Hesabı Nedir, Nasıl Kullanılır, Kimler Kullanabilir? Her ne kadar bu soruların cevaplarını bulmuş olsak da akıllara yeni sorular gelmektedir örneğin ne kadar yatırmak gerekiyor,en az kaç yıl yatırılması gerekmektedir? Bu gibi sorular da aklımıza takılmaktadır. Çeyiz Hesabı açtıran bireylerin en az 3 yıl süreyle düzenli olarak para yatırmaları gerekmektedir.Katkı yatırılan süreye göre %10 ile %20 arasında değişecek. Yatırılacak tutar en az 100 TL olabilir. Yatırılabilecek en yüksek tutar ise ayda 1000 TL’dir. Arzu edilirse 3 ayda 1 ödeme de yapılabilir.

Buna göre bakanlık desteği:

  • 36 – 47 ay birikim yapanlar için birikimin %10’u oranında olacak ve 4.000 TL’yi geçmeyecek.
  • 48 – 59 ay arası birikim yapanlar için %15 olacak ve en fazla 4.500 TL olacak.
  • 60 ay ve üzeri Çeyiz Hesabı’na para yatıranlar için ise bu oran %20 olacak ve 5.000 TL’ye kadar nakit para desteği alınabilecek.

Evet iyi güzel bunları öğrendik bir başka konu ise hangi hallerde alınamaz? Alınamayacak durumları da vardır bu durumlardan bahsedeceğiz sizlere. Çeyiz Hesabı Nedir, Nasıl Kullanılır, Kimler Kullanabilir? Aynı yıl içerisinde ödemelerde 3 kez aksama olursa veya bir dönemde hesaptan 2 defadan fazla para çekilirse, çeyiz hesabına devlet herhangi bir destek vermeyecek.

Bu destek programından nasıl faydalanılacak? 

Çeyiz Hesabı sahibi çiftler, evlilik tarihinden itibaren en geç 6 ay içerisinde;

  • Evlilik cüzdanı ve
  • Nüfus Müdürlüğü’nden ilk evlilik olduğunu gösterir belgeyle

Hesabın bulunduğu bankaya başvurmak suretiyle haklarını talep ederler. En geç 2 ay içerisinde ödeme, taksitler halinde veya toplu olarak ödenir. Fon, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından karşılanacak ve Sayıştay denetiminde olacak.

Genç yaşta evliliğe teşvik etmek amacıyla hazırlanan Çeyiz Hesabı destek programı kapsamında ilk ödemeler, 2019 yılında yapılacak.

Yeni düzenlenen yasa ile 5 bin lira olan azami katkı tutarı yüzde 50 yükselmeyle 7500 liraya çıkacak.

ETİKETLER

BENZER İÇERİKLER


Yorum Yap